دانلود و پشتیبانی

تیم کشتیار همواره در جهت بهبود کمی و کیفی خدمات خود پذیرای صدای مشتریان است، کافیست با ما تماس بگیرید و یا فرم صفحه تماس با ما را تکمیل نمایید تا ما در سریعترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشیم، معمولا دوستان واحد مشاوره و فروش پاسخگوی شما خواهند بود.

اطلاعات تماس
تهران، بزرگراه اشرفی اصفهانی
info@Keshtyaar.ir
09192315521/021-28426521
تخمین سطح زیر کشت محصولات استراتژیک

تشخیص و تخمین سطح زیر کشت

چند هکتار از کل زمین‌های زراعی یک منطقه، زیر کشت یک محصول خاص مثل چغندرقند است؟

به عبارتی دیگر سطح زیر کشت یک محصول خاص در یک منطقه خاص چقدر است؟

در دنیای امروزی کشاورزی، استفاده از ابزارهای داده محور می‌تواند به تهیه پایگاه‌های داده و فرایند تصمیم‌گیری‌های کلان و استراتژیک برای تخمین بازدهی و برآورد نیازهای تولید کمک کند.

تشخیص یک نوع محصول کشاورزی در گستره یک محدوده جغرافیایی و تخمین سطح زیر کشت این محصول، فرایندی نسبتاً پیچیده و (در سطح دنیا) کمتر انجام شده‌ است که از طریق تصاویر ماهواره‌ای متعدد، تحلیل آماری و ریاضیاتی این تصاویر و استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین امکان پذیر است. باید توجه داشت که چالش اصلی این کار، جمع‌آوری داده‌های میدانی مورد نیاز و ارزیابی دقت سیستمی است که به این منظور طراحی می‌شود.

چه محصولی، چند هکتار؟

سرویس « تشخیص سطح زیر کشت » فهرستی را از اینکه چه محصولی در چه زمانی در یک منطقه‌ رشد کرده است تهیه می‌کند. با استفاده از این سرویس می‌توان نوع محصول زیر کشت و وسعت (هکتار) آن را در مزرعه تشخیص داد و تاریخ کاشت و برداشت را بر اساس نوع محصول برنامه‌ریزی کرد. علاوه بر این، می‌توان بررسی کرد که در طول فصل‌های گذشته چه تغییراتی در این زمینه ایجاد شده است. همچنین با بکارگیری خدمت تشخیص سطح زیر کشت می‌توان اندازه مزارع و اطلاعات محصول را برای مناطق مختلف دریافت کرد و در یک محیط نرم افزاری واحد، به مقایسه سطح تولید صدها مزرعه با محصول یکسان پرداخت. در سیستم تشخیص و تخمین سطح زیر کشت، محصولات مختلفی همچون چغندرقند، ذرت، یونجه، کلزا، گندم و جو بر اساس پارامترهای قابل اندازه‌گیری و مقایسه، در محدوده‌ای از نقشه جغرافیایی یک منطقه یا استان تشخیص داده شده و مساحتی از کل زمین‌های زراعی منطقه که زیر کشت این محصول خاص قرار دارند با تقریب قابل قبولی شناسایی می‌شود.

کاربرد تشخیص سطح زیر کشت

برآوردهای سطح زیر کشت به ویژه در اندازه‌گیری تغییرات تولید در دوره‌های زمانی بلندمدت‌ اهمیت دارد. بکارگیری این نوع از پایش در مرحله پیش از رشد کامل گیاهان مورد نظر، در تخمین دقیق‌تر که به ارزیابی و پیش‌بینی بهتر منجر می‌شود کمک می‌کند و در تصمیم‌گیری‌های بزرگ در خصوص واردات و صادرات محصولات نیز نقش بسزایی خواهد داشت. از سوی دیگر، تشخیص زمین‌های کشاورزی زیر کشت یک محصول، برای تخصیص منصفانه نهاده‌های کشاورزی به کشاورزان کارایی دارد. چنین نقشه‌ای بینش‌هایی را در مورد روندهای محلی و ملی در تولید محصولی خاص برای سرمایه‌گذاران، مشاوران، تأمین‌کنندگان، شرکت‌های بیمه و دولت‌ها نشان می‌دهد. به پیش‌بینی عملکرد بازار در همه سطوح کمک می‌کند و تصمیم‌گیری هوشمندانه‌ای را در سطح کلان رقم می‌زند.

تجربه ما در این زمینه

پیاده‌سازی چنین سامانه‌ای، یکی از خدمات سفارشی شرکت دانش‌بنیان کشتیار است که به واسطه دانش و مهارت متخصصین ما امروزه به مشتریانمان ارائه می‌شود. سرویس تشخیص سطح زیر کشت کشتیار می‌تواند توسط کشت و صنعت‌ها، کارخانه‌‌ها، تعاونی‌های روستایی و ارگان‌های دولتی جهت تشخیص و تخمین سطح تولید محصولات استراتژیک مورد استفاده قرار بگیرد.

به‌عنوان یکی از نمونه‌های موفق در این حوزه، شرکت کشتیار توانست سطح زیر کشت محصول چغندر قند را در شهرها و مناطق استان سمنان از جمله میامی، بسطام، شاهرود و کالپوش محاسبه کند. در واقع با توجه به بررسی‌های انجام شده، مساحت کل اراضی کشاورزی پایش شده در استان سمنان در حدود ۲۶۰ هزار هکتار عنوان شد که به دنبال آن، سطح زیر کشت چغندرقند از این مساحت کل تشخیص داده شد.

برای مشاوره درباره‌ی زمین‌های کشاورزی و بهره‌وری بیشتر محصولات خود با کشتیار تماس بگیرید:

021-88938296/09192315521/021-28426521

ارسال نظر