با استفاده از سیستم­ های اطلاعات جغرافیایی (GIS)، می ­توانید اطلاعات مربوط به زمین کشارزی خود را جمع ­آوری کرده و از آن­ها برای مدیریت زمین کشاورزی خود استفاده کنید. این یک روش پیشگام مدیریت مزرعه و کشاورزی دقیق است، چراکه در آن از روشی جدید و نوآورانه برای درک شرایط و نیازهای زمین خود استفاده می­کنید. به عبارتی شما با درک بهتر از شرایط زمین خود می ­توانید بهره وری زمین خود را افزایش دهید.

استفاده از ماهواره­ ها و هواپیماهای بدون سرنشین (پهپادها) هر دو روش­ هایی نوین برای پایش مزرعه هستند که هریک مزایا و محدودیت ­های خود را دارند. با شناخت دقیق ­تر هریک از این روش ­ها می­ توانید گزینه­ مناسب برای مدیریت زمین خود را انتخاب کنید.

از نقشه ها برای کشت و کار روی زمین خود استفاده کنید!

اما نه آن نقشه­ هایی که تصور می ­کنید، چیزی فراتر از اندازه­ گیری ابعاد و اندازه زمینتان! شما با جمع ­آوری داده های حاصل از تصاویر ماهواره­ ای که هر هفته به روز می­شوند، می ­توانید به آخرین اطلاعات از وضعیت زمین خود دسترسی داشته باشید.

برای مثال تصور کنید یک صبح شنبه است و شما درحال خوردن صبحانه و آماده شدن برای رسیدگی روزانه به زمین خود هستید. در همین حال اخبار هواشناسی را از رادیو دنبال می­ کنید.(اولین استفاده شما از داده­ های ماهواره­ ای در روز)

به نظر می­رسد باران شدیدی در راه است، اتفاقی که برای مزرعه کوچک شما در این زمان اصلا خوشایند نیست، زیرا شما زمین خود را به تازگی برای کاشت دانه شخم زده و آماده کرده ­اید و شما اکنون در آستانه ­ی یک فاجعه هستید. باران تمام املاح و مواد غذایی که برای شروع کشت به خاک داده­ اید را خواهد شست و عملکرد محصولات سال جاری شما را به طور چشمگیری کاهش خواهد داد.

اولین کاری که می ­توانید انجام دهید این است که کود مناسب این شرایط را برای زمین خود فراهم کنید و یا هرچه سریع­تر دانه­ های خود را بکارید و امیدوار باشید که از این باران جان سالم به در ببرند. شما بر اساس اطلاعات معتبری که دریافت کرده­ اید تصمیمات لازم را می­گیرید اما با اطلاعات نقشه ­برداری ­های ماهواره ­ای می ­توانید اطلاعات بیش­تری نیز از این وضعیت داشته باشید.

به عنوان مثال می ­توانید با گرفتن و تحلیل تصاویر ماهواره­ ای زمین خود قبل و بعد از باران متوجه شوید که آب از کدام قسمت زمین شما تخلیه می­شود. (این قسمت جایی است که تمام مواد غذایی خاک شما را در خود جای داده است و از آن می ­توانید به عنوان کود زمین خود استفاده کنید).

شما می­ توانید بدون بازدید از نقطه به نقطه زمین خود با استفاده از تصاویر ماهواره­ ای و پهپاد ها مطلع شوید که آیا محصول شما آسیب دیده است یا خیر.

همه این­ ها تنها چند مورد از راه حل ­های ممکن با استفاده از تصاویر ماهواره ­ای برای یک سناریوی مشخص در زمین کشاورزی است. کاربردهای این تکنولوژی برای کشاورزی دقیق و هوشمند و مدیریت مزرعه بی ­پایان است. اعتراف می­ کنیم که محدودیت­ هایی نیز در این روش وجود دارد مانند از دست دادن تصاویرماهواره ­ای و دید کم در زمان­ های ابری بودن هوا و استفاده از نرم­ افزارهای مناسب برای تجزیه و تحلیل داده­ ها بدون هزینه­ های بالا. با وجود این استفاده از داده ­های ماهواره ­ای برای کاربردهای کشاورزی روز به روز در حال گسترش است.

شرکت­ هایی نیز هستند که به کشاورزان کمک می­ کنند این تکنولوژی را بر روی زمین خود پیاده کرده و از خدمات آن­ها بهره­ مند شوند. هرچه شما اطلاعات بیشتری از وضعیت زمین خود در دست داشته باشید، قادر به حل مشکلات بیش­تری با کمک تکنولوژِی خواهید بود. به عبارت دیگر اگر امروز بر روی این موضوع سرمایه ­گذاری کنید، این سرمایه فردا بازگشت خوبی خواهد داشت.