کشاورزی نقش مهمی در اقتصاد جهان دارد؛ بقای کل جهان به کشاورزی بستگی دارد. چراکه در حقیقت این کشاورزی است که به عنوان منبع نیازهای اساسی انسان، یعنی غذا شناخته می شود. در طول زمان به دلیل افزایش جمعیت جهان و نیاز به تامین امنیت غذایی در نقاط مختلف جهان، تقاضا برای تولیدات کشاورزی افزایش یافته است.

با پیشرفت تکنولوژی، روش­ های نوین کشاورزی به آرامی جایگزین برخی از روش های معمول سنتی می ­شوند. این مقاله بررسی جامعی از موضوع کشاورزی هوشمند و بطور کلی تاثیر آن بر کشاورزی است. بخوانید و ببینید که چرا و چگونه کشاورزی هوشمند آینده علم کشاورزی را شکل می ­دهد.

کشاورزی هوشمند چیست؟

کشاورزی هوشمند به مفهوم استفاده از تکنولوژی برای افزایش کیفیت و کمیت (افزایش بهره وری) محصولات کشاورزی در مدیریت مزرعه اشاره دارد. این رویکرد شامل جنبه هایی مانند اینترنت اشیاء (IOT)، مدیریت داده ­ها، اسکن خاک و همچنین استفاده از GPS، از بین سایر فناوری­ های هوشمند است. کشاورزی هوشمند همواره برای تمام کشاورزان در مقیاس ­های کوچک و بزرگ سودمند است. به این ترتیب که به کشاورزان دسترسی به تکنولوژی و ابزاری را می دهد که در حین کاهش هزینه­ های کشاورزی به رساندن محصولات به حداکثر بهره وری کمک می کنند.

آیا آینده­ ی کشاورزی را کشاورزی هوشمند در دست می­گیرد؟

تحقیقات انجام شده در سال 2015 نشان داد که مزارع کشاورزی روی زمین کاهش یافته­ اند و این در حالی است که برای حفظ امنیت غذایی بشر و افزایش تولید مواد غذایی نیاز به افزایش بهره ­وری محصولات داریم. در چنین شرایطی با در نظر گرفتن وضعیت موجود، اگرتولید محصولات کشاورزی به روش سنتی ادامه پیدا کند، افزایش تولید بدون آسیب زدن به محیط زیست امکان پذیر نیست. کشاورزی هوشمند با معرفی تکنولوژی ­های برتر حوزه­ ی کشاورزی که هدف افزایش بهره­ وری و کیفیت محصولات به همراه کاهش هزینه ­ها است، آینده ای روشن را وعده می ­دهد.

برای مثال، با کشاورزی هوشمند، شما می توانید نیازهای زمین خود و استفاده از کود و سموم را به خوبی نظارت کنید و با استفاده از آن روش مناسب کشت و کار برای رسیدن به نتیجه مطلوب را انتخاب کنید.

انتظار می ­رود که کشاورزی هوشمند پلی باشد میان کشاورزان بزرگ مقیاس و خرده کاران هم در کشور­های توسعه یافته و هم در کشورهای درحال توسعه؛ و صنعت کشاورزی را به خوبی متحول کند. شناخته شدن تکنولوژی ­هایی از قبیل گوشی ­های هوشمند و اینترنت اشیاء، به شدت به پذیرش تکنولوژی در کشاورزی کمک کرده است. پذیرش و درک قدرت این تکنولوژی در کشورهای مختلف نشان می ­دهد که چرا اکنون اکثر کشورها مشتاق بکارگیری تکنیک ­های کشاورزی دقیق هستند.

شکی نیست که بسیاری از عملیات کشاورزی که در قدیم به طور سنتی انجام می شد، امروزه به طور قابل توجهی تغییر کرده ­اند. این امر می ­تواند به پیشرفت تکنولوژی و پذیرش روش­ های کشاورزی هوشمند مانند استفاده از ماشین آلات، دستگاه ها، سنسورها و فناوری اطلاعات مربوط باشد. در حال حاضر بسیاری از کشاورزان از تکنولوژی ­های پیشرفته مانند تصاویر هوایی، سنسورهای رطوبت و دما، تکنولوژی GPS و ابزار اتوماتیک استفاده می ­کنند. چنین تکنولوژی­ هایی، کشاورزی را نه تنها به یک حوزه­ ی سرمایه گذاری سودآور تبدیل می­کند بلکه به امنیت و حفظ بهتر محیط زیست نیز کمک می ­کند.

اهمیت کشاورزی هوشمند

در بسیاری از مواقع  کشاورزان نیازی به استفاده از آفت کش ها، کود و آب در تمام نقاط مزرعه بطور یکسان ندارند، تکنولوژی­ های کشاورزی  به ویژه کشاورزی هوشمند به کشاورزان این اجازه می دهد تا از کمترین مقدار این عناصر استفاده کنند و تنها مناطق خاصی از مزرعه خود را هدف قرار دهند و یا حتی براساس اطلاعات بدست آمده بصورت متغیر و متناسب با نیاز هر بخش از زمین عملیات آبیاری، کوددهی و سمپاشی را انجام دهند.

برخی از مزایای استفاده از کشاورزی هوشمند در کشاورزی عبارتند از:

بهره وری بالا: استفاده از تکنولوژی­ های بهتر و پیشرفته ­تر در کشاورزی، افزایش بهره­ وری را با تمرکز بر حداکثر کردن کشت و کاهش تلفات تضمین می­ کند.

کاهش استفاده از آفت کش ها، کود و آب: در کشاورزی سنتی آب، کود و سموم مصرفی گاهی حتی بدون اطمینان از الزام و نیاز به جای آن در مزرعه مورد استفاده قرار می­گیرد. درحالی که با کشاورزی هوشمند، می ­توان آب و سایر مواد شیمیایی را هر زمان و هر کجا که مورد نیاز است، و در مقادیر مناسب استفاده. در بازار فروش محصولات کشاورزی نیز حتی کاهش استفاده از این مواد شیمیایی می ­تواند با حفظ سود مناسب برای کشاورز، منجر به کاهش قیمت مواد غذایی شود، چرا که هزینه­ های کشاورزی کاهش یافته است.

کاهش اثرات نامطلوب بر محیط زیست: در عصر حاضر، کشاورزی هوشمند روش ­های مناسب ­تر برای افزایش بهره­ وری و در عین حال به حداقل رساندن زباله­ های شیمیایی، مصرف آب و سایر عناصر استفاده شده در مزرعه را معرفی کرده است. در واقع با استفاده­ی بهینه و به جای مواد شیمیایی می­ توان از آسیب زدن به محیط زیست جلوگیری کرد.

افزایش ایمنی کشاورزان و کارگران: کشاورزی هوشمند، با استفاده از ماشین ­آلات و تکنولوژی ­های برتر، حضور و فعالیت کشاورزان در میان مزرعه را کمتر می ­کند و امکان نظارت بر عملیات از خارج زمین را در شرایط ایمن برای آن­ها فراهم می­ کند.

تخلیه کم مواد شیمیایی به آب های زیرزمینی و رودخانه ها: کشاورزی هوشمند، کاهش مصرف مواد شیمیایی و پیروی از روش ­های طبیعت دوستانه در کشاورزی را ترویج می­کند. این بدان معنی است که هیچ ماده شیمیایی در رودخانه­ ها و در کل محیط زیست تخلیه نخواهد شد.

بدیهی است، کشاورزی هوشمند یک مفهوم بزرگ در کشاورزی است که اگر به درستی اجرا شود می ­تواند برای کشاورزان مزایای زیادی از جمله افزایش تولید، بهبود کیفیت و کاهش هزینه ها را به همراه داشته باشد. با این حال، چنین نوآوری ­ای نیاز  به سرمایه، دانش و مهارت ­های حرفه ­ای دارد. در واقع شما برای کشاورزی علاوه بر اشتیاق به تکنولوژی، مهارت­ های لازم برای تحلیل داده­ ها و پایش تغییرات زمین و همچنین آنالیز بازار و قیمت گذاری مناسب برای محصولات خود نیاز دارید. از سوی دیگر، شما باید برای اجرای کشاورزی هوشمند در مزرعه خود سرمایه کافی داشته باشید. البته احتیاج به سرمایه گذاری زیادی در کشاورزی هوشمند ندارید، زیرا می توانید از یک دستگاه یا تکنولوژی شروع کنید و به مرور آن را پیشرفت دهید. در نهایت اگرچه کشاورزی هوشمند بهبود محصول شما را تضمین می ­کند و اهمیت بالایی دارد اما توصیه می شود ابتدا کاملا در مورد بهترین شیوه ­هایی که با اهداف و نیازهای کشاورزی شما سازگار است، تحقیق کنید و سپس روش مناسب برای مزرعه خود را انتخاب کنید.