01 خرداد 1398

ماهواره ها چگونه به زمین کشاورزی شما کمک می کنند؟

با استفاده از سیستم­ های اطلاعات جغرافیایی (GIS)، می ­توانید اطلاعات مربوط به زمین کشارزی خود را جمع ­آوری کرده و از آن­ها برای مدیریت زمین کشاورزی خود استفاده کنید. این یک روش پیشگام مدیریت مزرعه و کشاورزی دقیق است، چراکه در آن از روشی جدید و نوآورانه برای درک شرایط و نیازهای زمین خود استفاده می­کنید. به عبارتی شما با درک بهتر از شرایط زمین خود می ­توانید بهره وری زمین خود را افزایش دهید.

استفاده از ماهواره­ ها و هواپیماهای بدون سرنشین (پهپادها) هر دو روش­ هایی نوین برای پایش مزرعه هستند که هریک مزایا و محدودیت ­های خود را دارند. با شناخت دقیق ­تر هریک از این روش ­ها می­ توانید گزینه­ مناسب برای مدیریت زمین خود را انتخاب کنید.

از نقشه ها برای کشت و کار روی زمین خود استفاده کنید!

اما نه آن نقشه­ هایی که تصور می ­کنید، چیزی فراتر از اندازه­ گیری ابعاد و اندازه زمینتان! شما با جمع ­آوری داده های حاصل از تصاویر ماهواره­ ای که هر هفته به روز می­شوند، می ­توانید به آخرین اطلاعات از وضعیت زمین خود دسترسی داشته باشید.

برای مثال تصور کنید یک صبح شنبه است و شما درحال خوردن صبحانه و آماده شدن برای رسیدگی روزانه به زمین خود هستید. در همین حال اخبار هواشناسی را از رادیو دنبال می­ کنید.(اولین استفاده شما از داده­ های ماهواره­ ای در روز)

به نظر می­رسد باران شدیدی در راه است، اتفاقی که برای مزرعه کوچک شما در این زمان اصلا خوشایند نیست، زیرا شما زمین خود را به تازگی برای کاشت دانه شخم زده و آماده کرده ­اید و شما اکنون در آستانه ­ی یک فاجعه هستید. باران تمام املاح و مواد غذایی که برای شروع کشت به خاک داده­ اید را خواهد شست و عملکرد محصولات سال جاری شما را به طور چشمگیری کاهش خواهد داد.

اولین کاری که می ­توانید انجام دهید این است که کود مناسب این شرایط را برای زمین خود فراهم کنید و یا هرچه سریع­تر دانه­ های خود را بکارید و امیدوار باشید که از این باران جان سالم به در ببرند. شما بر اساس اطلاعات معتبری که دریافت کرده­ اید تصمیمات لازم را می­گیرید اما با اطلاعات نقشه ­برداری ­های ماهواره ­ای می ­توانید اطلاعات بیش­تری نیز از این وضعیت داشته باشید.

به عنوان مثال می ­توانید با گرفتن و تحلیل تصاویر ماهواره­ ای زمین خود قبل و بعد از باران متوجه شوید که آب از کدام قسمت زمین شما تخلیه می­شود. (این قسمت جایی است که تمام مواد غذایی خاک شما را در خود جای داده است و از آن می ­توانید به عنوان کود زمین خود استفاده کنید).

شما می­ توانید بدون بازدید از نقطه به نقطه زمین خود با استفاده از تصاویر ماهواره­ ای و پهپاد ها مطلع شوید که آیا محصول شما آسیب دیده است یا خیر.

همه این­ ها تنها چند مورد از راه حل ­های ممکن با استفاده از تصاویر ماهواره ­ای برای یک سناریوی مشخص در زمین کشاورزی است. کاربردهای این تکنولوژی برای کشاورزی دقیق و هوشمند و مدیریت مزرعه بی ­پایان است. اعتراف می­ کنیم که محدودیت­ هایی نیز در این روش وجود دارد مانند از دست دادن تصاویرماهواره ­ای و دید کم در زمان­ های ابری بودن هوا و استفاده از نرم­ افزارهای مناسب برای تجزیه و تحلیل داده­ ها بدون هزینه­ های بالا. با وجود این استفاده از داده ­های ماهواره ­ای برای کاربردهای کشاورزی روز به روز در حال گسترش است.

شرکت­ هایی نیز هستند که به کشاورزان کمک می­ کنند این تکنولوژی را بر روی زمین خود پیاده کرده و از خدمات آن­ها بهره­ مند شوند. هرچه شما اطلاعات بیشتری از وضعیت زمین خود در دست داشته باشید، قادر به حل مشکلات بیش­تری با کمک تکنولوژِی خواهید بود. به عبارت دیگر اگر امروز بر روی این موضوع سرمایه ­گذاری کنید، این سرمایه فردا بازگشت خوبی خواهد داشت.

25 اردیبهشت 1398

کشاورزی هوشمند: آینده تکنولوژی کشاورزی

کشاورزی نقش مهمی در اقتصاد جهان دارد؛ بقای کل جهان به کشاورزی بستگی دارد. چراکه در حقیقت این کشاورزی است که به عنوان منبع نیازهای اساسی انسان، یعنی غذا شناخته می شود. در طول زمان به دلیل افزایش جمعیت جهان و نیاز به تامین امنیت غذایی در نقاط مختلف جهان، تقاضا برای تولیدات کشاورزی افزایش یافته است.

با پیشرفت تکنولوژی، روش­ های نوین کشاورزی به آرامی جایگزین برخی از روش های معمول سنتی می ­شوند. این مقاله بررسی جامعی از موضوع کشاورزی هوشمند و بطور کلی تاثیر آن بر کشاورزی است. بخوانید و ببینید که چرا و چگونه کشاورزی هوشمند آینده علم کشاورزی را شکل می ­دهد.

کشاورزی هوشمند چیست؟

کشاورزی هوشمند به مفهوم استفاده از تکنولوژی برای افزایش کیفیت و کمیت (افزایش بهره وری) محصولات کشاورزی در مدیریت مزرعه اشاره دارد. این رویکرد شامل جنبه هایی مانند اینترنت اشیاء (IOT)، مدیریت داده ­ها، اسکن خاک و همچنین استفاده از GPS، از بین سایر فناوری­ های هوشمند است. کشاورزی هوشمند همواره برای تمام کشاورزان در مقیاس ­های کوچک و بزرگ سودمند است. به این ترتیب که به کشاورزان دسترسی به تکنولوژی و ابزاری را می دهد که در حین کاهش هزینه­ های کشاورزی به رساندن محصولات به حداکثر بهره وری کمک می کنند.

آیا آینده­ ی کشاورزی را کشاورزی هوشمند در دست می­گیرد؟

تحقیقات انجام شده در سال 2015 نشان داد که مزارع کشاورزی روی زمین کاهش یافته­ اند و این در حالی است که برای حفظ امنیت غذایی بشر و افزایش تولید مواد غذایی نیاز به افزایش بهره ­وری محصولات داریم. در چنین شرایطی با در نظر گرفتن وضعیت موجود، اگرتولید محصولات کشاورزی به روش سنتی ادامه پیدا کند، افزایش تولید بدون آسیب زدن به محیط زیست امکان پذیر نیست. کشاورزی هوشمند با معرفی تکنولوژی ­های برتر حوزه­ ی کشاورزی که هدف افزایش بهره­ وری و کیفیت محصولات به همراه کاهش هزینه ­ها است، آینده ای روشن را وعده می ­دهد.

برای مثال، با کشاورزی هوشمند، شما می توانید نیازهای زمین خود و استفاده از کود و سموم را به خوبی نظارت کنید و با استفاده از آن روش مناسب کشت و کار برای رسیدن به نتیجه مطلوب را انتخاب کنید.

انتظار می ­رود که کشاورزی هوشمند پلی باشد میان کشاورزان بزرگ مقیاس و خرده کاران هم در کشور­های توسعه یافته و هم در کشورهای درحال توسعه؛ و صنعت کشاورزی را به خوبی متحول کند. شناخته شدن تکنولوژی ­هایی از قبیل گوشی ­های هوشمند و اینترنت اشیاء، به شدت به پذیرش تکنولوژی در کشاورزی کمک کرده است. پذیرش و درک قدرت این تکنولوژی در کشورهای مختلف نشان می ­دهد که چرا اکنون اکثر کشورها مشتاق بکارگیری تکنیک ­های کشاورزی دقیق هستند.

شکی نیست که بسیاری از عملیات کشاورزی که در قدیم به طور سنتی انجام می شد، امروزه به طور قابل توجهی تغییر کرده ­اند. این امر می ­تواند به پیشرفت تکنولوژی و پذیرش روش­ های کشاورزی هوشمند مانند استفاده از ماشین آلات، دستگاه ها، سنسورها و فناوری اطلاعات مربوط باشد. در حال حاضر بسیاری از کشاورزان از تکنولوژی ­های پیشرفته مانند تصاویر هوایی، سنسورهای رطوبت و دما، تکنولوژی GPS و ابزار اتوماتیک استفاده می ­کنند. چنین تکنولوژی­ هایی، کشاورزی را نه تنها به یک حوزه­ ی سرمایه گذاری سودآور تبدیل می­کند بلکه به امنیت و حفظ بهتر محیط زیست نیز کمک می ­کند.

اهمیت کشاورزی هوشمند

در بسیاری از مواقع  کشاورزان نیازی به استفاده از آفت کش ها، کود و آب در تمام نقاط مزرعه بطور یکسان ندارند، تکنولوژی­ های کشاورزی  به ویژه کشاورزی هوشمند به کشاورزان این اجازه می دهد تا از کمترین مقدار این عناصر استفاده کنند و تنها مناطق خاصی از مزرعه خود را هدف قرار دهند و یا حتی براساس اطلاعات بدست آمده بصورت متغیر و متناسب با نیاز هر بخش از زمین عملیات آبیاری، کوددهی و سمپاشی را انجام دهند.

برخی از مزایای استفاده از کشاورزی هوشمند در کشاورزی عبارتند از:

بهره وری بالا: استفاده از تکنولوژی­ های بهتر و پیشرفته ­تر در کشاورزی، افزایش بهره­ وری را با تمرکز بر حداکثر کردن کشت و کاهش تلفات تضمین می­ کند.

کاهش استفاده از آفت کش ها، کود و آب: در کشاورزی سنتی آب، کود و سموم مصرفی گاهی حتی بدون اطمینان از الزام و نیاز به جای آن در مزرعه مورد استفاده قرار می­گیرد. درحالی که با کشاورزی هوشمند، می ­توان آب و سایر مواد شیمیایی را هر زمان و هر کجا که مورد نیاز است، و در مقادیر مناسب استفاده. در بازار فروش محصولات کشاورزی نیز حتی کاهش استفاده از این مواد شیمیایی می ­تواند با حفظ سود مناسب برای کشاورز، منجر به کاهش قیمت مواد غذایی شود، چرا که هزینه­ های کشاورزی کاهش یافته است.

کاهش اثرات نامطلوب بر محیط زیست: در عصر حاضر، کشاورزی هوشمند روش ­های مناسب ­تر برای افزایش بهره­ وری و در عین حال به حداقل رساندن زباله­ های شیمیایی، مصرف آب و سایر عناصر استفاده شده در مزرعه را معرفی کرده است. در واقع با استفاده­ی بهینه و به جای مواد شیمیایی می­ توان از آسیب زدن به محیط زیست جلوگیری کرد.

افزایش ایمنی کشاورزان و کارگران: کشاورزی هوشمند، با استفاده از ماشین ­آلات و تکنولوژی ­های برتر، حضور و فعالیت کشاورزان در میان مزرعه را کمتر می ­کند و امکان نظارت بر عملیات از خارج زمین را در شرایط ایمن برای آن­ها فراهم می­ کند.

تخلیه کم مواد شیمیایی به آب های زیرزمینی و رودخانه ها: کشاورزی هوشمند، کاهش مصرف مواد شیمیایی و پیروی از روش ­های طبیعت دوستانه در کشاورزی را ترویج می­کند. این بدان معنی است که هیچ ماده شیمیایی در رودخانه­ ها و در کل محیط زیست تخلیه نخواهد شد.

بدیهی است، کشاورزی هوشمند یک مفهوم بزرگ در کشاورزی است که اگر به درستی اجرا شود می ­تواند برای کشاورزان مزایای زیادی از جمله افزایش تولید، بهبود کیفیت و کاهش هزینه ها را به همراه داشته باشد. با این حال، چنین نوآوری ­ای نیاز  به سرمایه، دانش و مهارت ­های حرفه ­ای دارد. در واقع شما برای کشاورزی علاوه بر اشتیاق به تکنولوژی، مهارت­ های لازم برای تحلیل داده­ ها و پایش تغییرات زمین و همچنین آنالیز بازار و قیمت گذاری مناسب برای محصولات خود نیاز دارید. از سوی دیگر، شما باید برای اجرای کشاورزی هوشمند در مزرعه خود سرمایه کافی داشته باشید. البته احتیاج به سرمایه گذاری زیادی در کشاورزی هوشمند ندارید، زیرا می توانید از یک دستگاه یا تکنولوژی شروع کنید و به مرور آن را پیشرفت دهید. در نهایت اگرچه کشاورزی هوشمند بهبود محصول شما را تضمین می ­کند و اهمیت بالایی دارد اما توصیه می شود ابتدا کاملا در مورد بهترین شیوه ­هایی که با اهداف و نیازهای کشاورزی شما سازگار است، تحقیق کنید و سپس روش مناسب برای مزرعه خود را انتخاب کنید.